Dennis Quaid jako Harvey w „Substancji” – film od dziś w kinach! Co wiemy o aktorze, który zagrał też główną rolę w „Reaganie”?
Nie od dziś wiadomo, że w zawodzie aktora emerytura praktycznie nie istnieje, a interesujące propozycje filmowe mogą pojawić się w każdym momencie kariery zawodowej. Przykład? Rok 2024 przyniósł 70-letniemu Dennisowi Quaidowi aż dwie fantastyczne role, którymi z całą pewnością ten popularny aktor zapisze się w historii kina.
Od 20 września możemy wybrać się do kina na „Substancję” z Demi Moore i Margaret Qualley. W tej wyjątkowej produkcji aktor wciela się w Harveya, pozbawionego skrupułów, cynicznego i bezwzględnego producenta telewizyjnego.
Ale na tym nie koniec niespodzianek dla wielbicieli talentu Dennisa Quaida! Otóż, drugą kreacją, która jeszcze w tym roku z pewnością nie przejdzie bez echa, jest jego główna rola w filmie „Reagan”. Dennis Quaid wciela się w nim w samego byłego prezydenta USA, Ronalda Reagana.
To tylko potwierdza, że 2024 rok będzie należał do Dennisa Quaida. I warto dodać, że ten wszechstronny artysta, który posiada swoją gwiazdę w Alei Gwiazd w Los Angeles, ma na swoim koncie aż ok. 100 ról na małym i dużym ekranie! To musi budzić respekt i szacunek.
Co jeszcze wiemy o popularnym aktorze, który debiutował w 1975 roku w komedii Jonathana Demme’a „Szalona mama”, a oprócz aktorstwa i reżyserii od wielu lat okazjonalnie występuje ze swoim zespołem muzycznym – „Dennis Quaid and the Sharks”?
W ślady starszego brata
Otóż, Dennis Quaid przyszedł na świat 9 kwietnia 1954 roku w Houston. Jego rodzice byli zagorzałymi i praktykującymi baptystami. Matka, Juanita Bonniedale (nazwisko panieńskie Jordan – przyp. aut.), była agentką nieruchomości, natomiast William Rudy Quaid pracował jako elektryk.
Jednak już od dziecka Dennis Quaid był wpatrzony jak w obrazek w swojego starszego brata – Randy’ego Quaida, który związał swoje życie z aktorstwem. Dennis zdecydował się pójść w jego ślady. Rzucił szkołę i w połowie lat 70. przeniósł się do Los Angeles.
Na dużym ekranie Dennis Quaid zadebiutował w 1975 roku. Zagrał w komedii „Szalona mama”, ale przełomowa dla niego okazała się rola w dramacie sportowym „Uciekać” Petera Yatesa (1979 r.).
Co ciekawe, razem z bratem Randym Quaidem wystąpił w 1980 roku w westernie „Straceńcy”, a także miał okazję spotkać się z nim na deskach teatralnych – w sztuce „True West” Sama Sheparda.
Potem – w 1983 roku – Dennis Quaid pojawił się na planie nominowanego do Oskara filmu „Pierwszy krok w kosmos” Philipa Kaufmana, a w 1987 roku zagrał u boku Ellen Barkin w kryminale „Wielki luz”. Natomiast w 1989 roku zagrał muzyka Jerry’ego Lee Lewisa w biograficznym obrazie „Wielkie kule ognia” (1989 r.).
I tu musimy się na chwilę zatrzymać, ponieważ na początku lat 90. kariera aktorska Dennisa Quaida nie tyle wyhamowała, co zeszła na drugi plan. Jego życie zdominowały bowiem nałogi i walka z nimi.
Wyciągnęła go z opresji
Na początku lat 90. Dennis Quaid otarł się o śmierć! Aktor przedawkował narkotyki i wylądował w klinice odwykowej. W walce z uzależnieniem od alkoholu i kokainy, a także z anoreksją, pomagała mu wtedy jego przyszła żona, aktorka Meg Ryan, z którą ma syna Jacka Henry’ego Quaida (ur. 24 kwietnia 1992 r.).
Quaid i Ryan tak bardzo przypadli sobie do serca, że postanowili sformalizować swoją miłość. 14 lutego 1991 roku stanęli na ślubnym kobiercu. Warto wspomnieć, że Meg Ryan wcale nie była pierwszą żoną Dennisa Quaida. W przeszłości romansował on, m. in. z: Leą Thompson i Andie MacDowell.
O romansowej naturze byłego męża Meg Ryan wspomniała publicznie jakiś czas po rozstaniu z Dennisem Quaidem, do którego doszło 16 czerwca 2001 roku. W wywiadzie dla amerykańskiego „InStyle’a” wyznała wprost, że Dennis notorycznie ją zdradzał. Ta publiczna spowiedź zszokowała i zabolała jej byłego męża.
– Nasz syn nie powinien czytać w prasie o tym, jak zakończyło się małżeństwo jego rodziców. Co nie zmienia faktu, że relacja z Meg była najlepszym związkiem mojego życia – powiedział wówczas w wywiadzie dla „New York Daily News”.
Cztery żony, troje dzieci
Przypomnijmy, że po raz pierwszy Quaid ożenił się w 25 listopada 1978 roku. Jego wybranką była Pamela J. Soles. Ich małżeństwo przetrwało nieco ponad cztery lata, a oficjalnie zakończyło się rozwodem (16 czerwca 2001 r. – przyp. aut.).
Po rozstaniu z Meg Ryan Dennis Quaid związał się z agentką nieruchomości Kimberly Buffington. Powiedzieli sobie „tak” 4 lipca 2004 roku, a 8 listopada 2007 roku przyszły na świat bliźniaki – Thomas Boone i Zoe Grace Quaid.
27 kwietnia 2018 roku ich małżeństwo przeszło do historii.
Quaid długo nie rozkoszował się samotnością. W czerwcu 2020 ożenił się po raz czwarty. Tym razem z młodszą o 40 lat, Laurą Savoie, która z wykształcenia jest księgową.
– Nie szukałem sobie wcale dużo młodszej partnerki. Poznaliśmy się na spotkaniu biznesowym i tak się zaczęło. (…) Nie masz kontroli nad tym, w kim się zakochujesz. Nie przychodzi mi to łatwo, ale nie mogę pozwolić, by opinie ludzi wpływały na moją decyzję o tym, z kim chcę być. Byłem w trzech małżeństwach i to jest moje ostatnie, jestem tego pewny (…) Robiła nam wtedy selfie, a ja zapytałem: „Wyjdziesz za mnie?”. Laura upadła z wrażenia – wyznał w jednym z wywiadów telewizyjnych.
Najważniejsza rola w życiu
Dennis Quaid nigdy nie ukrywał, jak wiele zawdzięcza swoim żonom, nawet jeśli jego związki nie okazywały się trwałe. Jednak dzięki nim zrozumiał, że ze wszystkich sił powinien starać się o to, by być dobrym ojcem.
– To od zawsze był mój życiowy priorytet (…) Pamiętam, że gdy moje młodsze dzieci Thomas i Zoe były młodsze najbardziej lubiłem wspólne śniadania. W ich trakcie mieliśmy okazję porozmawiać ze sobą i w ogóle lepiej się poznać. Potem z przyjemnością zawoziłem bliźniaki do szkoły. To czas, który już minął bezpowrotnie, ale wspominam go z łezką w oku i dzięki niemu cały czas mnóstwo rzeczy robimy razem – tłumaczył w rozmowie z magazynem „People”.
– Nieskromnie dodam, że również dla Jacka (syna Meg i Dennisa – przyp. aut.), który dziś jest już mężczyzna po trzydziestce, też byłem i jestem dobrym ojcem. Zawsze mógł na mnie liczyć. I tak jest do tej pory. Jesteśmy prawdziwymi przyjaciółmi. Zwierzamy się sobie i wspieramy – dodał aktor w rozmowie z „People”.
W tym miejscu zauważmy też, że od połowy lat 90. kariera filmowa Dennisa Quaida ruszyła z kopyta. Aktor przebierał w propozycjach, jak w ulęgałkach. Po kilku latach nieobecności udowodnił, jak ogromny potencjał w nim drzemie i jak bardzo jest utalentowany. I jest jak wino – im starszy, tym lepszy.
Triumfalny powrót do aktorstwa
A zatem w 1993 roku Dennis Quaid zagrał w kryminalnej komedii „Blues tajniaków” z Kathleen Turner, w komedii fantasy „Piromani” z Debrą Winger, a także w romansie „Krew z krwi, kość z kości” z Meg Ryan. Rok później wystąpił u boku Kevina Costnera i Gene’a Hackmana w westernie „Wyatt Earp” (1994 r.), a także partnerował Julii Roberts w komedii romantycznej „Miłosna rozgrywka”.
W 1998 roku dołączył do obsady komedii romantycznej „Gra w serca” i zadebiutował jako reżyser familijnego filmu TV „Serce rodziny”. Z kolei z wybitnym reżyserem Oliverem Stone’em spotkał się na planie dramatu „Męska gra” (1999 r.).
W 2000 roku zgarnął nominacje do Saturna i Blockbuster Entertainment Award za rolę w thrillerze „Częstotliwość” oraz dołączył do znamienitej obsady słynnego „Traffic” Stevena Soderbergha.
O jakich rolach jeszcze warto wspomnieć?
W 2002 roku Dennis Quaid zagrał w biograficznym filmie „Debiutant” Johna Lee Hancocka, a w 2006 roku zagrał prezydenta USA w komedii z Hugh Grantem „Jak zostać gwiazdą”.
Do tego znakomitego zestawu dodajmy jeszcze role w: „G.I. Joe: Czas Kobry” (2009 r.), „Legionie” (2010 r.), „Movie 43” (2012 r.), „Był sobie pies” (2017 r.), „Błękitnym cudzie” (2021 r.).
Na zakończenie dodajmy zaś, że tegoroczne nowości, czyli „Substancja” i „Reagan” upewniają, że w każdym wieku można grać role życia…
O filmie „Substancja”:
Główną bohaterką „Substancji” jest Elisabeth Sparkle (Demi Moore), starzejąca się gwiazda telewizyjnego show doświadcza potwornych konsekwencji zażycia nielegalnego leku, który według dostawcy ma ją zmienić w młodszą, lepszą wersję samej siebie.
Czy marzysz czasem, by stać się lepszą wersją siebie? Tą samą, a jednak doskonalszą pod każdym względem? Spróbuj naszego nowego produktu o nazwie Substancja. Nic już nie będzie takie samo.
Dzięki Substancji możesz stworzyć drugą siebie: młodszą, piękniejszą, perfekcyjną (Margaret Qualley). Musisz pamiętać tylko o jednym, by dzielić czas między obie siebie, tę starą i nową. Tydzień dla jednej, tydzień dla drugiej. Idealna równowaga bez żadnych odstępstw. To proste, prawda? Jeśli nie spróbujesz naginać reguł, wszystko będzie dobrze.
Na koniec przypomnijmy, że na „Substancję” będzie można się wybrać do kin już od 20 września.
Reżyseria: Coralie Fargeat („Zemsta”, „Sandman” – serial).
Obsada: Demi Moore („Niemoralna propozycja”, „Ludzie honoru”, „W sieci”, „G.I. Jane”, „Uwierz w ducha”, „Szkarłatna litera”, „Chciwość”), Margaret Qualley („Pewnego razu w Hollywood”, „Biedne istoty”, „Sprzątaczka” – serial), Dennis Quaid („Pojutrze”, „Był sobie pies”, „8 części prawdy”, „Traffic”, „Częstotliwość”, „Męska gra”, „Interkosmos”).
O filmie „Reagan”:
„Reagan” to historia człowieka, któremu udało się osiągnąć wielki i jasno określony cel: zmienić świat na lepsze. To także dzieje konfliktu, który zdefiniował drugą połowę XX wieku – opowieść o walce wolnych duchowo ludzi z totalitaryzmem, który sam Reagan nazwał „Imperium Zła”.
Nie należy zapominać, że centralnym polem bitwy w tej walce stała się Polska i że Polacy odegrali kluczową rolę w ostatecznym zwycięstwie. „Reagan” przypomina nam, że pod względem geopolitycznym i ideologicznym znajdujemy się obecnie w podobnym momencie historii.
Zaledwie kilkadziesiąt lat po zakończeniu zimnej wojny ponownie stoimy na krawędzi. Świat desperacko próbuje zapanować nad imperialistycznymi ambicjami Rosji, a marksizm, choć w nowych szatach, wciąż walczy o kontrolę nad duszami ludzi.
Ronald Reagan stał się jednym z symboli nadziei, duchowej siły i skutecznego przywództwa, które już raz uratowały świat; film dobitnie przypomina o tym, dlaczego tak się stało.
Reżyseria: Sean McNamara („Na ostrzu: Droga po złoto”, „Świat Raven” – serial).
Obsada: Dennis Quaid („Pojutrze”, „Był sobie pies”, „8 części prawdy”, „Traffic”, „Częstotliwość”, „Męska gra”, „Interkosmos”), Jon Voight („Nocny kowboj”, „Powrót do domu”, „Uciekający kowboj”, „Ray Donovan” – serial), Mena Suvari („American Pie”, „American Pie 2”, „American Beauty”, „W zamknięciu”).
Dystrybutorem obu filmów w Polsce jest Monolith Films.