„Diabeł”– Lubos, Gałązka, Popławska w sercu wojny gangów. Zobaczcie charakter postery i szykujcie się na adrenalinę w czystej postaci!
Samotny twardziel, jego wierny pies, tajemnicza piękność i dziesiątki trupów, czyli pełnokrwista opowieść o zemście, miłości i śmierci… „Diabeł” to film akcji, jakiego w polskim kinie nie widzieliśmy od lat. Film powstał w ścisłej współpracy z weteranami Jednostki Wojskowej GROM.
W rolach głównych wystąpiła gwiazdorska obsada: Eryk Lubos, Paulina Gałązka, Piotr Trojan, Aleksandra Popławska, Krzysztof Stroiński i Aleksandra Konieczna oraz trzy owczarki belgijskie z hodowli Multi-Mission FCI, która przygotowuje psy do trudnych zadań, zwłaszcza w wojskach specjalnych.
Postać Maksa, grana przez Eryka Lubosa, narodziła się podczas rozmów z weteranami Jednostki Wojskowej GROM.
Robert Ziębiński, autor scenariusza i powieści „Diabeł”, spędził z żołnierzami ponad dwa lata, słuchając ich opowieści o tym, jak wygląda życie „po armii”. Część weteranów odnajdywała się w cywilnych realiach bez problemów, inni bezustannie szukali swojego miejsca, a pozostali próbowali łączyć przeszłość z teraźniejszością, pracując dla wojska lub „obok” niego.
Tak zaczął „rodzić się” Maks „Diabeł” Achtelik – żołnierz wyrzucony ze służby w tajemniczych okolicznościach, który w życiu kieruje się kodeksem honorowym.
Kaja, grana przez Paulinę Gałązkę, jest córką księgowej ojca Maksa.
Kaja z całych sił próbuje nie iść śladami matki. Jest młoda, przebojowa, zaangażowana w życie społeczne, choć cieniem na jej przeszłości kładzie się związek z przemocowym mężem. To właśnie Kaja zostanie opoką Maksa, gdy świat usunie mu się spod stóp. To ona pomoże Maksowi przejść przez „piekło”, które zgotowało mu dawne życie.
– Podobało mi się w Kai, że nie boi się Diabła i potrafi do niego dotrzeć. W pracy nad rolą okazało się, że musi to być kobieta także doświadczona przez życie, mająca traumę jako ofiara przemocy domowej – mówi o swojej postaci Paulina Gałązka.
Łabędź, grana przez Aleksandrę Popławską, to kobieta-żołnierz.
Skupiona, skoncentrowana, zarządzająca mężczyznami i swobodnie odnajdująca się w męskim świecie. Wedle danych udostępnionych przez Ministerstwo Obrony Narodowej w tym momencie w polskiej armii służy 17 334 kobiet. Łabędź je reprezentuje.
Żadna z nich co prawda nie jest dowódczynią oddziału w JW GROM, ale kto wie, co przyniesie przyszłość.
Suka to owczarek belgijski, wojskowa weteranka, którą Maks zabrał ze schroniska.
Przez lata była ona najbliższą przyjaciółką i towarzyszką w codzienności Maksa. W filmową Sukę wcielały się: Niki (matka) oraz Kira i Alina (jej córki). Wszystkie pochodzą z hodowli owczarków belgijskich malinois i hodowli Multi-Mission FCI, która specjalizuje się w psach do trudnych zadań, zwłaszcza pracujących w wojskach specjalnych.
Nad zachowaniem filmowych psów czuwał Marcin „Lewy” Wyszyński – były dowódca Grupy Przewodników Psów Bojowych (K-9) w JW GROM.
O FILMIE:
Przez ćwierć wieku armia była jedyną rodziną Maksa. Kiedy opuścił jej szeregi, stracił sens życia. Mężczyzna wraca do rodzinnego miasteczka i trafia w sam środek wojny gangów. Wspierany przez przyjaciółkę, byłą dowódczynię oraz wiernego psa weterana, musi opowiedzieć się po jednej ze stron i stanąć do walki, której wynik zdaje się z góry przesądzony.
Stawką jest nie tylko życie Maksa, ale i miłość, która może go ocalić. W małym śląskim miasteczku rozpętuje się wojna. Dla jednych piekło na ziemi. Dla „Diabła” prawdziwy dom.
Obsada: Eryk Lubos („Underdog”, „Boisko bezdomnych”, „Tata”, „Listy do M. 4”, „Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej”); Krzysztof Stroiński („Pitbull”, „Rysa”, „Lęk wysokości”, „Piłsudski”, „Anatomia zła”, „Lokatorka”); Piotr Trojan („25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy”, „Johnny”, „Chce się żyć”, „Ukryta sieć”, „Wielka woda” – serial); Paulina Gałązka („Dziewczyny z Dubaju”, „Sami swoi. Początek”, „Furioza”, „Fuks 2”, „Bejbis”); Aleksandra Popławska („Wataha” – serial, „Listy do M. 5”, „Underdog”, „Kobiety mafii”, „Minuta ciszy” – serial); Aleksandra Konieczna („Ostatnia rodzina”, „Boże ciało”, „Sweat”, „Żeby nie było śladów”, „Jak pies z kotem”); O.S.T.R.; Marek Dyjak.
Reżyseria: Błażej Jankowiak.
Scenariusz: Robert Ziębiński na podstawie powieści własnego autorstwa.
Zdjęcia: Michał Pukowiec.
Gatunek: film akcji.
Produkcja: Polska.
Dystrybucja: Monolith Films.