26 maja 2023

Idealny prezent dla widzów na Dzień Matki! „Heaven in Hell” już na platformie Amazon Prime Video

Film w reżyserii Tomasza Mandesa to najgorętsza polska produkcja 2023 roku! – Jestem pewna, że nasze postaci będą rezonować z wieloma matkami i córkami, nawet tymi, które mają ze sobą dobre relacje – mówi Magdalena Boczarska.

Czy dojrzałej kobiecie wolno się szaleńczo zakochać i rzucić w wir namiętności z o 15 lat młodszym mężczyzną? Czy miłość do mężczyzny jest ważniejsza od miłości do własnej córki?

W „Heaven in Hell” Olgę (Magdalena Boczarska) i Maksa (Simone Susinna) dzieli nie tylko 15 lat w metryce urodzenia. Olga to piękna, dojrzała kobieta sukcesu, matka dorosłej córki. Simone to przystojny, młody mężczyzna czerpiący z życia garściami. Los jednak postawił ich sobie na drodze, rozpalił zmysły i uwikłał w płomienny romans. Ale pojawiają się też przeszkody. 

Olgą targają skrajne uczucia: poczucie odpowiedzialności za córkę walczy z rodzącą się miłością, poczucie wstydu – z siłą namiętności, zaś rozwaga – z tęsknotą za spontanicznością młodej dziewczyny. Co wygra?

Ewa Lewandowska, producentka o aspekcie macierzyńskim w filmie

„Heaven in Hell” to nie tylko płomienny, ale także film o relacjach matki z córką. – W naszym kraju rodzina jest stawiana na piedestale, co jest oczywiście samo w sobie bardzo pozytywne. Zdarza się jednak, że jest to piedestał konserwatywny, nieznoszący inności. Olgę relacje rodzinne niesamowicie obciążają. Choć jest kobietą, która nigdy nie miała zamiaru stawać się ideałem Matki Polki, to jednak córka jest dla niej najważniejsza – mówi producentka.

Sama jestem matką i wiem, że macierzyństwo jest jednym z najwspanialszych doświadczeń, ale zmienia życie kobiety na zawsze. Już nigdy nic nie jest takie samo. Rodzice kształtują dziecko, mają na uwadze jego dobro, ale nie zawsze wszystko wychodzi idealnie. (…) W „Heaven in Hell” Maja jest poranioną młodą dziewczyną, przepełnioną różnymi deficytami wynikającymi z rodzinnej przeszłości, a Olga jest świadoma tego, że w dużej mierze to jej wina. Nie wsparła i nie pomogła dziecku, które kocha przecież ponad wszystko, a które teraz bardzo cierpi – dodaje.

Tomasz Mandes, producent i reżyser o rolach Boczarskiej i Sawczuk

W postać buntowniczej córki Olgi, wcieliła się Katarzyna Sawczuk. Dla młodej aktorki postać Mai jest przełomowa. Katarzyna po pracy na planie w „Heaven in Hell” zdała do szkoły aktorskiej.

Takich rzeczy, jakie rozgrywają się w scenach między matką i córką, nie da się zagrać: albo tę energię się ma, albo nie. To naprawdę takie proste. Kasia (na pierwszych spotkaniach – przyp. red) wypadła świetnie na poziomie emocjonalnym, a później, już na planie, znakomicie się dogadywała z Magdą. Heaven in Hell dotyka intensywnych emocji, a nawet traum, opowiada o tym, że wszyscy mamy jakieś demony przeszłości, z którymi musimy się zmierzyć, żeby powalczyć o jaśniejszą przyszłość. Maja i Olga muszą postarać się osiągnąć jakiś rodzaj katharsis i zacząć ze sobą normalnie rozmawiać, bo w innym wypadku ta relacja obie je zniszczy – przyznał.

Magdalena Boczarska  o rolach matki i córki

Boczarska zrobiła wszystko, żeby nadać zarysowanej w scenariuszu bohaterce psychologicznej głębi. Razem z Katarzyną Sawczuk podczas budowania swoich postaci korzystały z porad konsultanta – psychologa.

Olga jest stereotypowym uosobieniem kobiety spełnionej, ale tylko z zewnątrz. Jej życie wypełnia praca, ale druga jego część jest pusta. Tak samo jak piękny dom, w którym mieszka. Nie ma go z kim dzielić, zamknęła dawno temu ten rozdział swojego życia, nie spodziewając się, że kiedyś coś się zmieni. Nieudana relacja z córką tylko pogłębia jej smutek wewnętrzny. (…) Nie wyobrażam sobie innej ekranowej córki. Czas spędzony z Kasią na planie był naprawdę wyjątkowy. (…) Jestem pewna, że nasze postaci będą rezonować z wieloma matkami i córkami, nawet tymi, które mają ze sobą dobre relacje – zauważyła.

O FILMIE:

Obsada: Magdalena BoczarskaSimone SusinnaKatarzyna SawczukSebastian FabijańskiJanusz Chabior.
Reżyseria: Tomasz Mandes.
Scenariusz: Mojca TirsTomasz Mandes.
Zdjęcia: Bartek Cierlica PSC

Producent: Ewa LewandowskaTomasz Mandes – EKIPA
Koprodukcja i Dystrybucja – Monolith Films.

Heaven in Hell

Artykuł powiązany z filmem
O filmie Zwiastun