24 maja 2024

„Wieczór kawalerski”, czyli kto dotrwa do rana? 5 najbardziej imprezowych filmów ostatnich lat [ZESTAWIENIE]

Ekipa fantastycznie rozumiejących się znajomych, szalone, czasem wstydliwe ekscesy, morze alkoholu wyzwalającego najgorsze instynkty i pretekst do świętowania – to gotowy przepis na epicką imprezę! Właśnie taki scenariusz realizują bohaterowie „Wieczoru kawalerskiego”, który trafi do polskich kin już na początku lipca.

Bohaterami „Wieczoru kawalerskiego”, który wyreżyserował Szymon Gonera („Dziewczyna influencera”, „Superheroes”), są Mario (Mateusz Banasiuk) i Janek (Rafał Zawierucha). Przyjaciele planują zorganizować wieczór kawalerski dla swojego przyjaciela. Idea jest prosta – „Co stanie się w Vegas, zostaje w Vegas”.

W podróży po krainie rozpusty towarzyszą im kobiety warte grzechu (wcieliły się w nie Joanna Opozda i Magdalena Perlińska). Do tego dodajmy używki o mocy tsunami i inne atrakcje wyjęte żywcem z Hollywood. Jednak ich plany krzyżuje gangster Wolf (w tej roli Jan Wieczorkowski). Z minuty na minutę perfekcyjnie zaplanowany wieczór zaczyna zmierzać ku katastrofie. I niewykluczone, że do wesela się nie zagoi…

To jednak nie jedyna komedia o imprezie, w której uczestnikom puszczają hamulce i nikt nie jest w stanie przewidzieć, dokąd zaprowadzi ich droga pełna pokus. 

Poniżej przedstawiamy zestawienie 5 najlepszych filmów, w których szaleństwo bierze górę nad rozsądkiem. Na początek absolutny hit – trzyczęściowy klasyk! W tym zestawieniu skupimy się jednak na części pierwszej, która trafiła do kin w 2009 roku. Bo od niej wszystko się zaczęło.

1.      „Kac Vegas”

Historia opowiada o perypetiach czterech dobrych kumpli, którzy wyruszają na wieczór kawalerski do Las Vegas. Następnego ranka dopada ich kac-gigant. Przyszły pan młody, Doug Billings (Justin Bartha) znika, a pozostali nie pamiętają ostatnich kilkunastu godzin. 

Wyruszając na poszukiwanie kolegi, Phil Wenneck (Bradley Cooper), Alan Garner (Zach Galifianakis) i Stu Price (Ed Helms), odkrywają, że jeden z nich poślubił striptizerkę, a drugi miał doświadczenie homoseksualne. Co gorsze, wszystkich czterech ściga lichwiarz i bandyta.

Komedia stała się niespodziewanym przebojem, zarabiając na całym świecie blisko 470 milionów dolarów przy zaledwie 35-milionowym budżecie. W 2011 i 2013 roku na ekranach zadebiutowały kontynuacje filmu. Trzy części zarobiły łącznie 1,4 mld dolarów.

Film stał się dla Bradleya Coopera przepustką do wielkiej hollywoodzkiej kariery i – w pewnym sensie – uratował mu życie.

Przyznaję, że dzięki roli „Kac Vegas”, pomogło mi uporać się z problemami, które wymknęły mi się spod kontroli. Mam tu na myśli alkohol i kokainę. Ta rola zmieniła całe moje życie. Wcześniej byłem zagubiony i uzależniony. Przez kokainę zerwałem ścięgno Achillesa, zaraz po tym, jak zostałem zwolniony z planu serialu „Agentki o stu twarzach” (…) W trakcie pracy nad pierwszą częścią „Kac Vegas” miałem 36 lat, więc musiałem poradzić sobie ze wszystkimi problemami, zanim sława w ogóle odegrała rolę w moim codziennym życiu – tak aktor skomentował w podcaście Jasona Batemana („SmartLess”) swój udział zwariowanej serii.

2. „Testosteron”

„Testosteron” to komedia z 2007 roku w reżyserii Andrzeja Saramonowicza i Tomasza Koneckiego. Film opowiada historię siedmiu mężczyzn przyjeżdżających na wesele, które okazuje się być katastrofą. Przyszły pan młody, Kornel (Piotr Adamczyk), zostaje porzucony przed ołtarzem przez swoją narzeczoną Alicję (Magdalena Boczarska), co prowadzi do serii komicznych wydarzeń i burzliwych dyskusji o kobietach, miłości i męskości.

Film jest pełen ciętego humoru, zabawnych dialogów i dynamicznych scen. „Testosteron” ukazuje męski punkt widzenia na relacje damsko-męskie w sposób lekki, ale i refleksyjny. To komedia, która bawi i skłania do przemyśleń na temat współczesnych związków i stereotypów płciowych, a sceny pełne nieoczekiwanych zwrotów akcji stały się kopalnią kultowych tekstów, które weszły na stałe do języka popkultury.

3. „Wesele”

„Wesele” to film Wojciecha Smarzowskiego z 2004 roku, który zyskał uznanie zarówno w kraju, jak i za granicą. Akcja rozgrywa się podczas weselnego dnia i nocy w małym polskim miasteczku. Głównym bohaterem jest Wojnar (Marian Dziędziel), bogaty przedsiębiorca, który organizuje wystawne zaślubiny swojej córki Kasi (Tamara Arciuch) z Januszem (Bartłomiej Topa).

Wraz z rozwojem wydarzeń, na jaw wychodzą głęboko skrywane tajemnice i konflikty. Panna młoda spotyka swojego byłego chłopaka, z którym wciąż łączy ją uczucie, a w tle rozgrywają się liczne dramaty rodzinne i społeczne. Film jest satyrą na polskie społeczeństwo, ukazującą jego wady i przywary. Smarzowski w mistrzowski sposób łączy humor z gorzką refleksją nad ludzką naturą i polską rzeczywistością.

4.      „Złe mamuśki”

Bohaterką tej zwariowanej komedii jest młoda i piękna matka cudownego synka, żona wspaniałego męża, po prostu perfekcyjna pani domu. To oficjalny wizerunek Amy Mitchell (w tej roli Mila Kunis), bo w rzeczywistości jest przepracowana, wykończona monotonią matczynych obowiązków i ma już dość bycia chodzącym ideałem. 

Pod wpływem wyzwolonych przyjaciółek, wkurzona na leniwego męża egoistę porzuca pieluchy, a kuchenny fartuch zamienia na seksowną kieckę. I rusza w miasto, by znów poczuć, że żyje! Z dziką rozkoszą sieje ferment i zgorszenie, odkrywając przy tym, że szczęśliwa mama to lepsza mama.

Jak czytamy na filmweb.pl, „nowy film scenarzystów „Kac Vegas” i reżyserów „nieletnich/pełnoletnich” to kwintesencja kina „ku pokrzepieniu serc”. Lekka, przystępna i relaksująca komedia, która nie tylko śmieszy, ale również naładuje Wasze baterie pozytywną energią”.

Duszą i ciałem „Złych mamusiek” jest Kathryn Hahn, która wciela się w Carlę. Warto też odnotować wybitną kreację Kristen Bell jako Kiki. 

5. „Druhny”

„Druhny” to pełna humoru komedia z 2011 roku, która zdobyła ogromną popularność dzięki swojemu błyskotliwemu scenariuszowi i wyjątkowej obsadzie. Film opowiada o Annie (Kristen Wiig), która przeżywa trudny okres w swoim życiu. Jej najlepsza przyjaciółka, Lillian (Maya Rudolph), ogłasza zaręczyny i prosi Annie, aby była jej druhną. Przyjaciółka odkrywa jednak szybko, że przygotowania do ślubu nie będą takie proste, jak się spodziewała.

Podczas serii przezabawnych i często upokarzających sytuacji, Annie rywalizuje z perfekcyjną Helen (Rose Byrne), nową przyjaciółką Lillian, o to, kto lepiej zorganizuje ślub. Film porusza tematy przyjaźni, rywalizacji i miłości, a wszystko to w otoczeniu niekończących się ślubnych przygotowań. „Druhny” to komedia, która łączy w sobie humor, emocje i niezapomniane postacie, stając się klasyką wśród filmów o tematyce weselnej.

***

Na zakończenie przypomnijmy jeszcze, że „Wieczór kawalerski” trafi do polskich kin już 5 lipca.

Wieczór kawalerski

Artykuł powiązany z filmem
O filmie Zwiastun